Rychlý kontakt (ústředna) 597 371 111

Recepce ozařoven
+420 597  374  300
CZE ENG

  CYBERKNIFE  OSTRAVA

Mícha

Přesně v ten den, kdy měl být konec světa (21.12. 2012), jsem pod svým jménem přečetla příšernou diagnózu: tumory na nervových drahách v neoperovatelných místech. Měla jsem to prý od narození, ale až loni se dostavily symptomy. Z ničeho nic mi docela zmizela půda pod nohama, za tři dny měly být Vánoce. Čekali na mně hrozné prognózy a klasická operace měla obrovská rizika. Po dvou měsících strachu a chaosu kdosi doporučil kontaktovat Ostravu.

 

Docent David Feltl mi tu v dubnu 2013 podrobně vysvětlil citlivou metodu Cyberknife. Najednou tu byla celkem slušná naděj i pro mě! Není nutné popisovat strach, ten zná každý sám. Pozoruhodná byla naopak radost a laskavost na oddělení, díky níž jsem byla na zákrok mnohem lépe připravena. Po tříměsíčních nemocničních peripetiích jsem v Ostravě znovu našla ztracenou hodnotu lidského života. Vnímali ji tady všichni kolem, lékáři, laboranti, ošetřovatelé, sestřičky, všichni se zde společně podílejí na velikém lidském zázraku. Jako by přes své jasné poslání vůbec neviděli s tím spojené starosti.

Cyberknife byl jako veliký bílý slon. Skláněl se nade mnou ze všech stran a já jsem strnule zírala. Pamatovala jsem si báseň od Jiřího Wolkra, kterou tatínek někdy zapáleně recitoval. V textu se rolník setkává s technicko-medicínským pokrokem, jakého by se jakživ nenadál. V básni U RENTGENU člověku přístroj předvídá neblahý osud, no já jsem si to, vzhledem na okolnosti a díky novému století, trošinku-úplně změnila. Prosím o prominutí.

 

To není Faustova jizba a duše zde nevchází v prokletí,
tohle je CyberKnife, přístroj s magickou krásou XXI. století,
ionizující paprsky pronikají tu maso, svaly, kosti i blány,
lidské tělo se zde otevírá jak dopis zašifrovaný,
neboť dnes tělo je duše a na něm psáno jest,
zdali člověk se narodil pro štěstí a přeskáká svou bolest.

„Pane doktore, tak těžko je mi, jakoby buňky ve mně již nebyly mými.
Otevřte tělo mé paprsky zářivými, vyléčte, prozařte místečko mezi nimi.
Strefte se, montujte tím kyber andělem,
ať můžu dál běhat po světe s mým tělem!"

 

Dále již text pokračuje moc osobně a není nutný. Cíl je jasný, pomohlo mi to pokaždé lehnout si pod slona a nehnutě čekat...

*dodatek, leden 2014

Už nikdy nic nebude jako dřív. Moje nemoc přicházela pomalu-nepozorovaně a tak taky ustupuje. Po měsících mám již dobré zprávy taky já, nález se výrazně smrskl! Prožívám nepopsatelné tiché blaho, když jdu po ulici, sedím s kamarády nebo se dívám na svět z okna. Smím tady dále žít, jakoby se ani nic nestalo, a přitom je všechno úplně jinak.

Nina

Kde nás najdete?

Adresa

Fakultní nemocnice Ostrava
17. listopadu 1790, 708 52 Ostrava-Poruba
GPS: 49° 49' 36" N / 18° 09' 40" E
Tel.: 59 737 11 11, E-mail: fno@fno.cz

Návštěvní hodiny

Denně od 15.00 do 18.00 hod.

Mapa areálu