Rychlý kontakt (ústředna) 597 371 111

Recepce ozařoven
+420 597  374  300
CZE ENG

  CYBERKNIFE  OSTRAVA

Zájem o kybernůž v Ostravě roste

Byl hodně drahý, i proto dlouho zůstane jediný v zemi. Robotický ozařovač, kybernetický nůž, má léčit hlavně pacienty s rakovinou, ale pomáhá i jiným lidem. Pro mnohé je poslední nadějí.

Když v létě 2010 začal v ostravské fakultní nemocnici fungovat kybernetický nůž, přednostovi onkologie Davidu Feltlovi se ulevilo. Pro něj skončila tříletá etapa složitých příprav. Ale neoddechl si. Naopak.

"To, že se nám podařilo jako jediným v zemi získat kybernůž, pro nás znamenalo obrovský závazek. Už vzhledem k negativním reakcím jsme byli odsouzeni k tomu, dělat svou práci velmi dobře, jinak bychom neobstáli. A máme radost, že se nám to daří, což můžeme snadno dokázat. A těší nás, že zájem o léčbu stále roste," říká Feltl.

Přístroj stál asi 200 milionů korun, což je podle mínění řady lidí přemrštěná cena. Jak je využitý?

Jelikož se spekulovalo o předražené ceně, nechali jsme soudním znalcem v oboru zdravotnické techniky zpracovat posudek opatřený kulatým razítkem, který říká, že je to cena místu a času přiměřená. Nevím, co ještě víc máme udělat, aby se tyhle pomluvy přestaly šířit. Jde o unikátní technologii, která nemá v zemi srovnání. Náš stroj jede 14 hodin denně, patří k nejvytíženějším na světě. Průměrný roční počet pacientů léčených kybernoži na světě je 188, my jsme jich měli loni 450. Máme tedy průměrně dva nové lidi každý pracovní den.

Podle vás se tedy stroj vyplatí?

Rozhodně. Nejen že nabízí pacientům šetrnější a komfortnější léčbu, ale často i levnější. Například léčba pacienta s rakovinou prostaty kybernožem stojí 145 tisíc korun, náklady na klasickou radioterapii jsou asi 200 tisíc korun. Úspora veřejných prostředků právě při této diagnóze, kterou léčíme nejčastěji, je tedy okolo 55 tisíc korun.

Počet pacientů ozářených kybernožem v Ostravě se blíží první tisícovce. Kolik z nich bylo mužů s prostatou a v čem kromě nižší ceny spočívá výhoda této léčby?

Karcinom prostaty má třetina našich pacientů. Efekt je srovnatelný s jinými metodami, všichni jsou v pořádku, bez recidivy, ale výhodou je kratší a komfortnější léčba. U nás podstupují muži pět ozáření v délce 45 minut každý druhý den, takže jsou vyléčení po deseti dnech. Klasické ozařování sice trvá jen 15 minut, ale dennodenně po dobu osmi týdnů. Jelikož po ozařování kybernetickým nožem nemívají pacienti žádné vedlejší potíže, jezdí k nám i ze vzdálených měst a podstupují léčbu ambulantně.

Jaké další nemoci léčí kybernůž?

Je jich stále víc. A nejde jen o onkologické diagnózy. Ale rakovina zůstává hlavní indikací. Čtvrtina našich pacientů má zhoubné nádory plic. Po dvouleté zkušenosti mohu říci, že právě jim nabízíme šanci ve výši 90 procent, že přežijí nejméně rok bez recidivy. Delší zkušenosti zatím nemáme, ale ve srovnání s klasickou radioterapií, kde je ta šance sotva poloviční, je to skvělé. Srovnání s operací vychází stejně, jenže ne všichni mohou zákrok v narkóze podstoupit. Takže kybernůž přinesl pokrok, o jakém se nám dříve ani nesnilo.

Ne že bych vám nevěřila, ale co když trochu nadsazujete?

To bychom si netroufli. Firma, která kybernůž vyrábí a pomáhá vzniku center, má dokonalý přehled o tom, kdo jak léčí. Zatímco předloni bylo ve světě kolem 200 kybernožů, dnes už je jich asi 1 000. Přibývají geometrickou řadou. Je to důkaz toho, že jsme neinvestovali do ptákoviny, ale byli jsme v pravý čas na pravém místě. A právě naše výsledky léčby, které jsou srovnatelné s nejlepšími centry na světě, už zaujaly zahraniční kolegy natolik, že nás žádají o přednášky. A někteří už se k nám také jezdí učit.

Ze kterých zemí lékaři přijíždějí?

Zatím z Německa a Velké Británie. Pracujeme ale na tom, abychom se stali příští rok evropským školicím centrem. Přinese nám to prestiž i nějaké peníze navíc.

Ale v Německu i Anglii už jsou kybernože, proč jezdí do Ostravy?

Máme víc pacientů a tím i více zkušeností než některá jejich centra. Máme dobrou pověst, proto se lékaři z nových center chtějí učit právě u nás. Zaujali je například naše postupy při léčbě rakoviny plic. Není to jen o superpřístroji, ten nemá mozek. Hodně záleží na šikovnosti lidí: jak nastaví a zaměří pacienta, jak si ho pohlídají. O léčbě rakoviny plic jsme už na žádost kolegů přednášeli i v Americe.

Vyjmenujte ještě další diagnózy, které léčíte kybernožem.

Zhoubné nádory na mozku, slinivce, játrech, páteři, krku i v oku. Ale také vzácné diagnózy, například nezhoubné nádory, které se nedají operovat, ať už v mozku nebo třeba na míše. Léčíme i bolesti trojklaného nervu, když nezabírají léky. A díky grantu můžeme začít s léčbou rakoviny děložního čípku u pacientek, které nemohou podstoupit obvyklé vnitřní ozařování. Jde ale o výzkum, takže zdravotní pojišťovny zatím léčbu této diagnózy nehradí.

Jste mladé centrum, ale už chystáte světový patent. O co jde?

Nebudu konkrétní, dokud probíhá patentové řízení. Ale vymysleli jsme pomůcku, která zlepší efekt léčby melanomu v oku. Až budeme hotoví, můžeme náš patent buď prodat, nebo pomůcku vyrábět.

Kdo je onkolog David Feltl * Lékař David Feltl je od roku 2006 přednostou onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. * Má 42 let. Je ženatý, má dvě děti ve věku 10 a 8 let. * Narodil se v Praze, kde vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. * K jeho koníčkům patří kromě medicíny sport, vaření, architektura a kultura obecně. * Před nebo po práci trénuje běhání.

Zatím naběhá asi 50 kilometrů týdně, ale postupně bude přidávat. Připravuje se totiž na svůj první maraton. Už na jaře by se rád zúčastnil Pražského maratonu, kde by měl uběhnout 42 kilometrů. * Jeho běžeckou metou je účast na terénním ultramaratonu GutsMuths, který se koná v Německu a kde se běží 73 kilometrů napříč Durynským lesem.

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum vydání:
22.10.2012
Název:
Zájem o kybernůž v Ostravě roste
Odkaz: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp
Ročník:
23
Číslo:
247
Strana:
3
Autor:
Ivana Lesková
Rubrika:
Kraj Moravskoslezský
Mutace:
Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj
Oblast:
Celostátní deníky

Zpět

Kde nás najdete?

Adresa

Fakultní nemocnice Ostrava
17. listopadu 1790, 708 52 Ostrava-Poruba
GPS: 49° 49' 36" N / 18° 09' 40" E
Tel.: 59 737 11 11, E-mail: fno@fno.cz

Návštěvní hodiny

Denně od 15.00 do 18.00 hod.

Mapa areálu