Aktuality 2012

Technická pauza

Vzhledem k probíhající technické prohlídce bude CyberKnife přibližně dva týdny mimo provoz. Pacienty plánované k ošetření budeme informovat o aktuální situaci.

Děkujeme všem za pochopení.

Listopad 2012

Navštívili jsme The London Clinic - soukromou kliniku v Londýně, která se specializuje na stereotaktickou radioterapii lokalit hlavně v oblasti mozku. Probrali jsme možnosti spolupráce, zejména v oblasti fyzikálního výzkumu. Oplatili jsme tak britským kolegům jejich jarní návštěvu u nás.

Na mítinku Advanced Radiation Oncology v Dallasu jsme měli dvě prezentace. Jedna se týkala karcinomu prostaty, druhá pak nádorů plic. Jedná se o lokality, kde patříme celosvětově k absolutní špičce z hlediska počtu pacientů.

16.října 2012

Ozářili jsme 1000. pacienta!

Počty léčených pacientů

4.září 2012

Podle oficiální výroční zprávy firmy Accuray (výrobce CyberKnife), která celosvětově srovnává počty pacientů a diagnózy léčené na CyberKnife, léčila Fakultní nemocnice Ostrava v roce 2011 celkem 443 pacientů, když celosvětový průměr je 188 pacientů. Znamená to, že vytížení našeho kybernetického nože je více než dvojnásobné oproti světovému průměru.

Oproti celosvětovému průměru jsme léčili mnohem více pacientů s karcinomem prostaty, nádory plic, pankreatu, jater i ORL oblasti.

Pro srovnání, roční počty pacientů na jednotlivých kontinentech jsou:

USA: 155
Evropa: 253
Asie a Pacifik: 230
Fakultní nemocnice Ostrava: 443

Servisní pauza

Poslední týden v červenci máme plánovanou servisní pauzu kvůli pravidelné generální revizi celého přístroje. Tím se nám prodloužila aktuální objednací doba na šest týdnů. Během srpna zvýšíme počet ošetřených pacientů, takže bychom se měli dostat zpět na standardní čtyři týdny. Pacientům i referujícím lékařům děkujeme za pochopení.

9.5.2012 jsme byli vyzváni k prezentaci metod léčby plicních nádorů na nejvýznamnějším evropském kongresu radiační onkologie ESTRO 31(European Society for Therapeutic Radiology and Oncology). Potvrdilo se, že v této oblasti patříme mezi špičku jak v počtu pacientů tak i v preciznosti plánovacích a ozařovacích procedur.

28.4.2012 jsme prezentovali naše zkušenosti s léčbou karcinomu prostaty na mezinárodní konferenci Symposium on Precision Radiotherapy, které se konalo ve městě Chennai v Indii. Jednalo se o vyzvanou přednášku na základě velkého množství odléčených pacientů.

17.4.2012 jsme měli návštěvu ze Spojeného království. Seznámit se s našimi zkušenostmi přijeli kolegové z fyzikálního oddělení The London Clinic, kteří mají rovněž k dispozici CyberKnife. Vzhledem k tomu, že naše počty odléčených pacientů a spektrum diagnóz jsou v evropském měřítku unikátní, mohli jsme kolegům z Londýna předvést léčebné techniky, které na jejich pracovišti zatím provádějí jen v omezené míře. Domluvili jsme budoucí spolupráci na společných projektech a pravidelné vzájemné sdílení zkušeností.

21.2.2012

Vzhledem k obrovskému zájmu o léčbu karcinomu prostaty na CyberKnife jsme se rozhodli od května 2012 zvýšit kapacitu ze 3 na 4 nové pacienty týdně. Tím by mělo dojít ke zkrácení čekací doby na léčbu, která je aktuálně tři měsíce.

Náš roční počet pacientů léčených pro karcinom prostaty je třetí nejvyšší na světě, v Evropě jsme na prvním místě.

2.1.2012

Natočili jsme video o principu fungování CyberKnife, indikacích k léčbě, způsobu provedení terapie. Podívejte se do sekce Videa.